Salibandyliitto julkaisi perjantaina tiedotteen, missä se otti kantaa lajin parissa vellovaan vedonlyöntiskandaaliin.
Mistä salibandyn vedonlyöntitutkinnassa on kyse? Miksi se on noussut otsikoihin? Miten Salibandyliitto ja F-liiga kommentoivat asiaa – ja miten käsittely etenee?
Salibandyliitto vastasi näihin kysymyksiin perjantaina.
– Suomalaisessa huippusalibandyssa vaikuttaa tapahtuneen epäilyttävää, säännöissä ja sopimuksissa kiellettyä vedonlyöntiä. Asia on noussut esille Veikkauksen tutkimuksissa. Veikkauksen luovutettua tietonsa on tutkintaa jatkanut Suomen urheilun eettinen keskus SUEK. Tutkinnan voi jakaa kolmeen osaan: vedonlyöntikiellon rikkomiseen sekä sisäpiiritiedon väärinkäytön tapauksiin kahdessa ottelussa: 13.12.2024 miesten MM-kisojen puolivälierä Suomi-Norja ja 15.04.2025 F-liigan miesten välierä Classic–SPV. Tutkinnan aikana vedonlyöntikieltoa rikkoneiden epäiltyjen määrä on kasvanut. Salibandyliittoa tai F-liiga ei epäillä mistään, liitto kertoo tiedotteessaan.
Mitä tarkoittaa sisäpiiritiedon väärinkäyttö?
– Sisäpiiritiedon väärinkäytössä on kyse siitä, että joku antaa eteenpäin esimerkiksi kokoonpanotietoja sellaisessa vaiheessa, kun ne eivät ole vielä julkisia. Sitten joku olisi käyttänyt vedonlyöntiin näitä saamiaan sisäpiiritietoja tavoitellakseen taloudellista etua. Molemmat nämä asiat ovat yksiselitteisesti kiellettyjä pelaajasopimuksissa ja kilpailusäännöissä.
Mitään varsinaisia sopupelejä ei liiton näkemyksen mukaan ole kuitenkaan tapahtunut.
– Tämän hetken tietojen mukaan mikään ei viittaa siihen. Salibandyliiton ja F-liigan tietojen mukaan tutkinnassa ei ole havaittu ottelumanipulaatiota tai sopupeleihin viittaavaa toimintaa.
Miksi liitto/liiga kommentoi tilannetta niukasti?
– Toiminta on täysin tuomittavaa ja Salibandyliitto ja F-liiga ovat asiasta pahoillaan. Tapahtunut on vastoin moraalia, etiikkaa, kilpailusääntöjä ja pelaajasopimuksia. SUEKin tutkinta on kuitenkin kesken, joten Salibandyliitolla / F-liigalla ei ole riittävästi tietoja ja sitä kautta valmiuksia kommentoida asiakokonaisuutta laajemmin. Julkisesti asiakokonaisuutta on kommentoinut liiton ja liigan puolesta sovitusti vain liiton toiminnanjohtaja Riku Tapio. Tällä hetkellä liiton ja liigan tärkein tehtävä on varmistaa työrauha SUEKille ja auttaa yhdessä seurojen kanssa asiakokonaisuuden selvittämisessä. Tärkeää on myös varmistaa, ettei näin käy enää koskaan jatkossa.
Liitto otti tiedotteessaan kantaa myös siihen, miten asian käsittely tulee nyt jatkumaan.
– SUEKin tehtävä on hoitaa tutkinta, muttei rangaista. SUEKin raportin valmistuttua Salibandyliiton ja F-liigan tehtävä on hoitaa tarvittavat toimenpiteet ja rangaistukset. SUEK ja Salibandyliitto pyrkivät käsittelemään asiakokonaisuuden ripeästi, mutta asian laajuuden takia tarkempaa aikataulua etenemisestä ei voida antaa. Tutkinnan aikana Salibandyliitto ja F-liiga ovat käyneet vuoropuhelua seurojen ja muiden tarvittavien sidosryhmien kanssa, jotta kaikki ovat ajan tasalla tilanteesta. Liitto ja liiga myös valmistautuvat hetkeen, jolloin SUEK luovuttaa raporttinsa jatkotoimia varten.
































