Mikko Esko on valittu kauden parhaaksi lentopalloilijaksi Suomen lentopalloliiton toimesta. Perusteissa todettiin, että ´maajoukkueen ykköspassari Mikko Esko on nykyään maailman parhaita passareita ja hänellä on vankka asema kovassa Italian liigassa Modenan joukkueessa´.
Kauden mieslentopalloilijaksi valittiin Konstantin Shumov ja naislentopalloilijaksi Saara Esko. Shumov voitti ylivoimaisesti Italian A1-liigan torjuntatilaston ylitettyään kruunuksi sadan torjunnan rajan päätöspelissä (101). Hän on myös maajoukkueessa tehnyt hyvää työtä keskitorjujana. Esko on pelannut jälleen erinomaisen kauden Italian A2-liigassa Carpin joukkueessa, jossa hän on ollut avainpelaajia.
Beach volleyn kauden miespelaajaksi valittiin Toni Vahela. Naisten puolella samainen palkinto meni EmiliaNyströmille.
SM-liigan pelaajat valitsivat keskuudestaan parhaaksi Pielaveden Sammon Aki Riihimäen. Naisten liigan pelaajaien valinta kohdistui HPK:n Laura Pihlajamäkeen.
Liigavalmentajien äänestämät SM-liigan tähtiseitsikot:
Miehet
Passari: Aki Riihimäki, Sampo
Hakkuri: Angel Pena, Muuramen Lentopallo
Keskipelaajat: Eduard Venski, VaLePa ja Antti Malinen, Sun Volley
Yleispelaajat: Normunds Veinbergs, PerPo ja Anssi Hakala, Sun Volley
Libero: Juho Rajala, Sun Volley
Naiset
Passari: Riikka Arminen, LP Viesti
Hakkuri: Virginie De Carne, LP Viesti
Keskipelaajat: Laura Pihlajamäki, Vanajan RC ja Olga Niemi, LP Viesti
Yleispelaajat: Maria Jose Perez, LiigaEura ja Tess Rogers, Oriveden Ponnistus
Libero: Hillaelina Hämäläinen, LP Viesti


























