Toista vuotta pyörivän purjehduksen, seitsemän osakilpailun World Cup -sarjan ensimmäinen osakilpailu purjehdittiin joulukuussa Australiassa. Nyt kokoontuvat maailman huiput Miamiin, toiseen osakilpailuun, missä 12 suomalaispurjehtijaa tavoittelee cup-pisteitä.
Biscayne Bayn regatta kestää yhteensä kuusi päivää alkaen maanantaina 24. tammikuuta ja päättyen mitalipurjehduksiin lauantaina 30. tammikuuta. Tapahtuma houkuttelee vuosittain paikalle maailman olympialuokkien koko eliitin.Tämä vuosi ei ole poikkeus, sillä mitaleista ja maailmancuppisteistä taistelee yli 640 purjehtijaa 44 eri maasta.
Kansainvälisesti merkittävässä regatassa suomalaisia on mukana viidessä eri luokassa. Laser-luokkiin osallistuvat purjehtijat ovat Sari Multala, Tuula ja Heidi Tenkanen (Laser Radial), Mattias Lindfors ja Pierre Collura (Laser standard), 49er-luokassa Team Fazerin Sininen, Lauri Lehtinen ja Kalle Bask,miesten 470-luokassa purjehtivat veljekset Joonas ja Niklas Lindgren, sekä uusimmassa naisten olympialuokassa, match race-purjehduksessa taituroivat Chita Wahlroos naisistonaan Maria Klementz ja Livia Väresmaa.
Talvikauden leiritys huipentuu kisaan
Suomen Purjehtijaliiton valmennuspäällikön Esko Rechadtin mukaan Miamin World Cup on kauden 2010 avauskisa ja toimii erityisesti leirityksenä ja lajiharjoitteluna ”kuivan kauden” aikana.
– Tässä vaiheessa kautta ei liiemmälti tulostavoitteita aseteta. Kilpailun jälkeen jatkuu peruskuntoharjoittelu kunkin urheilijan henkilökohtaisen ohjelman mukaan.
– Naisten radial -fleetti on erittäin kovatasoinen ja luvassa on varmasti tiukka kilpailu kärkisijoista. Ulkomaiset harjoituskumppanimme ovat väläytelleet harjoituslähdöissä ja tuloslistalla voi olla yllätyksiä odotettavissa. Miamin kisan tulos on monesti antanut suuntaa koko kauden menestykselle, joten tunnelmat ovat innostuneen odottavat, radialvalmentaja Minna Aalto raportoi.
Tuula ja Heidi Tenkanen aloittivat treenit Miamissa jo tällä viikolla kansainvälisessä ryhmässä. Valmentajan Aallon mukaan Tuula on iloinen päästessään radalle puolen vuoden kilpailutauon jälkeen ja Heidin tavoitteena on purjehtia maailmancuppisteille.
Lähde: Suomen Purjehtijaliitto






























