Soinin Sisun Merja Korpela voitti Pedersöressä naisten moukarinheiton tuloksella 64,91. Suomen vuositilastossa kolmantena oleva IF Nykarlebynejdenin Lena Solvin heitti kakkoseksi tuloksella 62,89.

Korpela on ylittänyt viime vuonna Lontoon B-rajan 69,00, mutta Suomen Olympiakomitea on asettanut valitsemisen ehdoksi sen, että Korpela ylittää B-rajan myös tänä vuonna 22.7. mennessä.

Himangan Urheilijoiden moniottelija Mauri Kaattari hyppäsi Pedersöressä korkeutta 209. Hän on Suomen miesten vuositilastossa kolmantena tuloksella 210. Kaattari on sikäli harvinainen urheilija, että hän on hypännyt kolmiloikkaa yli 15 metriä ja myös työntänyt miesten kuulaa yli 15 metriä.

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)