Viisi suomalaisnaista osallistuu Koreassa pelattavaan golfin Ladies European Tourin osakilpailuun. Ursula Wikström odotteli vielä aamulla matkatavaroitaan saapuvaksi.
– Mailat tulivat ihan ajallaan, se on kuitenkin tärkeintä, kommentoi Wikström Golfliiton tiedotteessa.
– Väylät ovat tosi pehmeät ja rullia ei juuri tule. Greenit ovat melko kovat, nopeat ja muodokkaat, Wikström summasi.
Noora Komulainen, Sanna Nuutinen, Tiia Koivisto ja Elina Nummenpää ovat myös mukana kisassa. Kilpailu pelataan perjantaista sunnuntaihin.
New Jerseyssä pelattavassa LPGA:n kisassa ovat mukana Matilda Castren ja Kiira Riihijärvi. Castren pelasi maanantaina US Openin karsinnassa Minnesotassa, mutta ei päässyt läpi.
– Ollut kiireistä muutama päivä. Pelasin 18 reikää iltapäivällä, kun en ole huomenna Pro-Amissa mukana, Castren kertoi Golfliiton tiedotteessa.
– Ilmeisesti on satanut aika paljon, ja pitäisi sataa seuraavina päivänä. Greenit ovat pehmeämmät viime vuosiin verrattuna. Voi olla vähän aggressiivisempi lähestymisen kanssa. Voi olla, että laittavat haastavampia lipun paikkoja, Castren ennakoi.
Lue myös:Kalle Rovanperä avasi tulevaisuuden suunnitelmiaan – ”Olen nähnyt eron”































