
Suomen Marcus Sandell on sijalla yhdeksän Bulgarian Banskossa käytävässä alppihiihdon maailmancupin suurpujottelukilpailussa, kun ensimmäisen kierroksen ensimmäiset 20 laskijaa ovat tulleet alas. Sandell on jäänyt kärjestä 1,43 sekuntia.
Kilpailua johtaa USA:n Ted Ligety. Toisena oleva Itävallan Marcel Hirscher on jäänyt 0,16 sekunnin päähän. Ligety ja Hirscher muodostavat myös suurpujottelucupin kärkikaksikon.
Aivan johtokaksikon perässä tulevat Ranskan Thomas Fanara ja Itävallan Philipp Schoerghofer. Fanara on jäänyt Ligetysta 0,31 ja Schoerghofer 0,40 sekuntia.
Sandellin edellä ovat myös Itävallan Benjamin Raich (1,09 sekuntia kärjestä), Ranskan Alexis Pinturault (1,31), Italian Massimiliano Blardone (1,31) ja Norjan Aksel Lund Svindal (1,38).