Suomen lupaavimpiin nyrkkeilyjunioreihin kuulunut Santeri Tuomela on kuollut. 18-vuotias Tuomela menehtyi keskiviikkoaamuna Kirkkonummella sattuneessa henkilöauton ja bussin törmäyksessä, uutisoi Viisykkönen-lehti.

Tuomela edusti Kirkkonummen nyrkkeilykerhoa ja ehti voittaa kahdesti juniorien SM-kultaa. Hän piti tänä vuonna seitsemän kuukauden kilpailutauon ja palasi kehään voitokkaasti vain reilu viikko sitten.

– Vajaa vuosi sitten SM-kultaa. Suuri sydän, kaunis sielu. Lepää rauhassa Santeri. Niin suuri ikävä jäi, mutta muistoissani säilyt aina, valmentaja ja entinen ammattinyrkkeilijä Jan Nyholm kirjoitti Facebook-sivullaan.

Tuomelan seura perui keskiviikon harjoitukset suru-uutisen vuoksi ja Facebook-sivun kansikuvaksi vaihdettiin pelkkä musta tausta. Tuomelan muistolle julkaistiin myös koskettava Youtube-video:

LUE MYÖS: Nooralotta Neziri astui esiin – nyt alkoi tapahtua (UrheiluAreena.fi)