Lauri Markkanenheitti 43 pistettä, kun Suomi voitti koripallon EM-kisojen puolivälieräottelussa Kroatian koriluvuin 94-86. Markkasen 43 pisteen saldo on uusi yhden ottelun ennätys Suomen miesten maajoukkueessa.
Markkasen hurja esitys on pantu merkille myös NBA:ssa. Markkasen sopimusoikeudet hankkinut Utah Jazz twiittasi videon Markkasen donkista Kroatia-ottelusta otsikolla ”Tätä rakastat katsoa”. Twiitissä oli myös teksti ”Lauri Markkanen upotti 43 pistettä ja hulluja donkkeja Kroatiaa vastaan.
Utah Jazz hankki Markkasen toissa viikon torstaina Cleveland Cavaliersista. Yllättävä seurasiirto ei näytä Markkasen keskittymistä EM-kisoissa häirinneen.
Ei ole tosin varmaa, että Markkanen ensi kaudella Utah Jazzissa pelaisi. Jazzin huhutaan kauppaavan Markkasen vielä ennen kauden alkua toiseen seuraan.
Markkanen aloitti NBA:ssa Chicago Bullsissa, jossa pelasi kaudet 2017-21. Hän ei tehnyt Bullsin kanssa 2021 enää uutta sopimusta päätettyään hakea uralleen uutta nostetta Cavalierista. Siellä hänen taipaleensa jäi yllättäenkin vain yhden kauden mittaiseksi.
Lue myös:EM-koriksessa sensaatio – Susijengiä kurittanut NBA:n paras pelaaja laulukuoroon

































