Susijengillä on tällä viikolla edessään enää kenraaliharjoitus ennen loppukesän ja alkusyksyn MM-karsintoja ja EM-kisoja. Joukkue matkustaa tiistaina Jyväskylään kohtaamaan Ukrainan paikallisella LähiTapiola Areenalla. Torstain ottelu on Suomen miesten maajoukkueen ensimmäinen maaottelu Jyväskylässä 34 vuoteen.

Jyväskylässä Susijengiä vastaan käyvä Ukraina päätyi vuoden 2017 EM-kisoissa 15. sijalle. Arvokisoissa joukkueet kohtasivat vuoden 2014 Bilbaon MM-alkulohkossa ottelussa, jossa Susijengi vei voiton.

– On ehdottomasti tärkeää, että saamme Ukrainan tasoisen, erinomaisen eurooppalaisen joukkueen vastaamme vielä ennen MM-karsinta- ja EM-kisakoitoksia. Lisäksi vallitsevassa maailmantilanteessa on suuri ylpeydenaihe, että Ukraina on valinnut leirityspaikakseen ennen MM-karsintoja ja EM-kisoja juuri Suomen, Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi muotoilee Koripalloliiton tiedotteessa

Jyväskylän LähiTapiola Areenalle on myyty tähän mennessä noin 4200 lippua. Jäljellä olevista noin viidestäsadasta lipusta valtaosa on seisomapaikkoja.

– Ilo kuulla, että Susijengi ja tietysti Laurin (Markkanen) esiintyminen kotikaupungissaan kiinnostavat jyväskyläläisiä. Mikäs sen parempaa kuin pelata täydessä hallissa ja kuudennen pelaajan tukemana, kiittelee Tuovi.Susijengi matkustaa Jyväskylään kuudentoista pelaajan voimin. Liettuassa esiintyneen neljäntoista pelaajan lisäksi matkassa ovat mukana Jyväskylän ”oma poika” Lauri Markkanen sekä 18-vuotiaiden poikien EM-kisoista palannut Miro Little.

Susijengi Jyväskylässä 16.-18.8.2022
1 Miro Little
7 Shawn Huff
9 Sasu Salin
11 Petteri Koponen
13 Olivier Nkamhoua
14 Henri Kantonen
16 Perttu Blomgren
18 Mikael Jantunen
19 Elias Valtonen
20 Alexander Madsen
21 Edon Maxhuni
23 Lauri Markkanen
29 Hannes Pöllä
35 Ilari Seppälä
41 Topias Palmi
44 Remu Raitanen

Lähde: Koripalloliiton tiedote
Kuva: FIBA

Lue myös: Divariseuralle kovan luokan vahvistus – Susijengissäkin esiintynyt pelaaja palaa kotiin

Lue myös: Awak Kuierin Dallas pisti pystyyn komean näytöksen runkosarjan päätösottelussa

LUE MYÖS: Lotta Harala löysi ”ilon ja valon” elämäänsä – poseerasi rakkaansa kanssa (UrheiluAreena.fi)