Yksi luku NBA-historiaa tulee päätökseensä ensi viikolla, kun Los Angeles Lakersin tähtipelaaja Kobe Bryant nostaa tossunsa naulaan. Kaksi vuosikymmentä Lakers-paidassatahkonnut Bryant jättää jäähyväiset NBA-parketeille 13. huhtikuuta Utah Jazzin vieraana pelattavassa ottelussa.
Lakers on varustautunut juhlahuumaan lanseeramalla Bryantin kunniaksi keräilykappaleiksi tarkoitettua fanituotteita, joita myydään vain rajoitettu määrä. Tarjolla on muun muassa käärmeennahkajäljitelmästä valmistettu pelipaita hieman yli neljällä sadalla dollarilla.
Hintaskaalan toiseen päähän sijoittuva 38024 dollarin hintainen lippis, joita on valmistettu vain kahdeksan kappaletta. Hattu on valmistettu lampaan- ja käärmeennahasta, ja Bryantin pelinumero 24 on painettu 18 karaatin kullalla.
– Tässä kaupungissa kaikessa on kyse spektaakkelista. Derek Jeter saattaa edustaa New Yorkin tehdasduunareita, mutta Kobessa kyse on showtimesta, joten meidän piti miettiä timantteja ja kultaa, kommentoi tuotteet suunnitelleen Anschutz Entertainment Groupin varapuheenjohtaja Sean Ryan ESPN:lle.
Fanituotteet on lisensoitu NBA:lle ja Bryaantin omistamalle Kobe Inc. -yhtiölle, jotka saavat myynnistä oman osuutensa. Osuuksien suuruutta ei kerrottu julkisuuteen.





























