Korisliigan viime vuosien kestomenestyjä Salon Vilpas tiedotti, että se hankki korinsa alleLuukas Vaaran.

Susijengi Rising Stars -kokoonpanossa erinomaisia otteita esittänyt 207-senttinen ja 22-vuotias Lahti Basketball -kasvattiLuukas Vaarasiirtyy salolaisjoukkueeseen 1+1-vuotisella sopimuksella.

– Luukas oli heti alkukesästä ykkösoptiomme korin alle ja olen todella tyytyväinen, että saimme houkuteltua hänet Saloon. Luukas on pitkä ja hyvin liikkuva sentteri, jolla on iso syliväli.

– Sain tutustua Luukakseen paremmin viime kesän maajoukkueleirityksessä ja vaikka hänellä on vielä paljon työtä edessä, nuoren miehen työmoraali on huippuluokkaa, Vilppaan valmennusryhmän edustajaTeemu Rannikkokehuu joukkueen tiedotteessa.

Korkeushyppyä nuorena harrastanut Vaara aloitti miesten kansallisella tasolla Lahti Basketballin divarijoukkueessa kaudella 2018-19. Seuraavan kahden kauden ajan hän pelasi miesten divaria Pussihukissa ja HBA-Märskyssä.

Kaudella 2021-22 Vaara edustiLassi Tuovinvalmentaman SIG Strasbourgin kadettijoukkuetta Ranskassa, mutta kautta leimasivat monet loukkaantumiset. Viime kaudella Vaara uurasti Saksan ProA-sarjassa Phoenix Hagenin kokoonpanossa.

Vaara debytoi Susijengissä kesällä 2021 ja kuului kesäkuussa Susijengi Rising Stars -leiritysryhmään. Huhtikuussa Vaara aloitti varusmiespalveluksensa Santahaminassa.

– Luukas saa jälleen hyvän treenikesän Susijengin kanssa ja pääsee armeijasta syyskuussa. Mielestäni joukkue on juuri sen näköinen mitä haluttiin ja odotukset ensi kautta ajatellen ovat mielenkiintoiset, Rannikko toteaa.

Vilppaan pelaajasopimukset kaudelle 2023-24 ovatTeemu Suokas,DeAndre Dishman,Mikko Koivisto,Juho Nenonen,Onni Mäkynen,Tavon King,Tuukka Juntunen,Riku Laine,Djimon Hensonsekä Vaara.

Lue myös:USA lähtee nuorella joukkueella koripallon MM-kisoihin – Toistuuko edelliskisojen pettymys?

LUE MYÖS: UC:ssa täyslaidallinen Krista Pärmäkosken käytöksestä – ”Kiukutteleva teini” (UrheiluAreena.fi)