Miesten Korisliigan Kataja Basket on sopinut alkavasta kaudesta 29-vuotiaan amerikkalaisenDevin Thomasinkanssa. Wake Forestin yliopiston joukkueessa vuosina 2012-16 vakuuttavasti esiintyneellä 206-senttisellä korinaluspelaajalla on takanaan seitsemän ammattilaiskautta.
SentteriDevin Thomasilleon kertynyt pelikokemusta muun muassa Turkin, Espanjan, Israelin, Kreikan, Argentiinan ja Venäjän pääsarjoista. Viimeiset kaksi vuotta ovat olleet erinomaiseksi levypallopelaajaksi tunnustetulle Thomasille rikkonaisia ja nyt hän on valmis hakemaan uralleen uutta alkua Suomesta.
Thomasin edellinen ehjä kausi oli 2020-21, jolloin hän edusti virolaista BC Kalev/Cramoa. Joukkue pelasi sekä baltialaista Latvian-Estonian Basketball Leagueta että Venäjän VTB United Leaguta.
Ensin mainitussa amerikkalainen kirjautti tilastot 10,2 pistettä ja 8,7 levypalloa, jälkimmäisessä vastaavasti 8,9 pistettä ja 7,4 levypalloa. Visiitti oli menestyksekäs, sillä Kalev voitti kokonaista kolme pokaalia: Latvian-Estonian Basketball Leaguen, Viron cupin ja kauden päätteeksi pudotuspeliformaatilla ratkotun Viron mestaruuden.
Syksyllä 2021 alkoivat vastoinkäymiset, joissa myös epäonnella oli oma roolinsa. Pelit Australian National Basketball Leaguen South East Melbourne Phoenixin riveissä jäivät kokematta pelaajan altistuttua korona-virukselle.
Keväällä 2022 Thomas suuntasi Kosovoon. Lyhyt pesti sisälsi seitsemän ottelua ArtMotion Superligassa (7,6 pistettä ja 9,4 levypalloa) ja neljä ottelua kansainvälistä Balkan Leagueta (2,8 pistettä ja 5,8 levypalloa).
Viime kauden aluksi Thomas teki sopimuksen Espanjan LEB Oroon Forca Lleidaan. Ennen kuin hän ehti pakata laukkunsa postissa oli huomattavasti parempi tarjous Israelista Liga Leumitin Maccabi Haifasta ja sentteri päätti suunnata sinne.
Pelilupaa odoteltiin pitkä tovi, mutta se ei saapunut määräajassa. Thomas pelasi lopulta viisi ottelua Meksikossa Circuito de Baloncesto de la Costa del Pacificossa pelaavassa Ostioneros de Guaymasissa 4,8 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvolla.
– On varmaa ettei häntä nähtäisi Suomessa jos nyt elettäisiin vuotta 2021.
– Tällä hetkellä Devin hakee itseään pelaajana. Ottelukunto on arvoitus ja koko prosessi vie varmasti oman aikansa. Meidän kanssamme hän ottaa tietoisen askeleen alaspäin, jotta voi taas nousta ylemmäs, Kataja Basketin päävalmentajaPetri Virtanenkommentoi seuran tiedotteessa.
Lue myös:Latvialle jättipettymys – NBA-tähti joutuu jättämää koripallon MM-kisat väliin
































