Miesten Korisliiga-kauteen valmistautuva sarjanousija Bisons Loimaa tiedotti, että se on solminut kaksi jatkosopimusta, kun takamiesSami Tahvanainenja laitahyökkääjäCedric Latimerjatkavat Loimaalla.

Helsingin NMKY:n kasvatti, takamiesSami Tahvanainen, saapui Loimaalle, kun Bisons edellisen kerran nousi miesten Korisliigaan kaudelle 2021-22. Tahvanainen tilastoi Bisonsille viime kaudella miesten I divisioona A:ssa keskimäärin 5,4 pistettä ja 2,8 levypalloa ottelua kohden.

– Samilla on edelleen valtava potentiaali kehittyä koripalloilijana, mutta loukkaantumiset ovat hidastaneet miehen kehitystä. Hän on loistava avoimen kentän pelaaja, joka kykenee rankaisemaan lähestymisiä korkealla tasolla, Bisonsin päävalmentajaJuri Heinämäkikommentoi seuran tiedotteessa.

LaitahyökkääjäCedric Latimeron UU-Korihaiden kasvatti, jolle on kertynyt uransa aikana 155 Korisliiga-ottelua kuuden kauden aikana. Bisonsin nousukaudella Latimer tilastoi Bisonsille 4,6 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden.

Korisliigan vuoden tulokkaaksi kaudella 2010-11 valittu Latimer on urallaan pelannut 36 ottelua Suomen nuorisomaajoukkueissa.

Lue myös:NBA-legenda LeBron James paljasti ison uutisen

LUE MYÖS: UC:ssa täyslaidallinen Krista Pärmäkosken käytöksestä – ”Kiukutteleva teini” (UrheiluAreena.fi)