Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on päättänyt olympiakarsintojen pelipaikat.
Olympiapaikoista mitellään Filippiineillä, Italiassa sekä Serbiassa. Karsinnat järjestetään heinäkuussa.
Kaikki kolme maata olivat jo aiemmin selvittäneet tiensä olympiakarsintoihin, joten karsintoihin mukaan nostettiin kolme uutta maata.
EM-kisoissa mukana olleet Latvia ja Kroatia pääsevät mukaan karsintoihin. Latvia oli kahdeksas EM-kisoissa ja Kroatia yhdeksäs.
Mukaan pääsee myös Turkki. Alunperin Turkin paikka olisi kuulunut Aasiasta tulevalle Libanonille. Turkin FIBA-ranking on kuitenkin 8, kun taas Libanonin 43.
Karsintoihin selvittivät tiensä isäntämaiden lisäksi Angola, Kanada, Kroatia, Latvia, Tshekki, Ranska, Kreikka, Iran, Japani, Meksiko, Uusi-Seelanti, Puerto Rico, Senegal, Turkki sekä Tunisia.
Lohkojen karsinnat suoritetaan 26.1.





























