Susijengin huippulahjakkuus Miikka Muurinen on valinnut Arkansasin yliopiston seuraavaksi askeleeksi urallaan. 19-vuotias koripallokomeetta perusteli suurta päätöstään Yle Urheilulle.
Muurinen paljasti yliopistonsa sosiaalisessa mediassa maanantaina. Ylen mukaan hän teki valintansa kuudesta kouluvaihtoehdosta.
– Kävin Arkansasissa vierailulla puolitoistavuotta sitten. Sen jälkeen he ovat laittaneet melkein viikoittain viestiä ja kyselleet kuulumisia. Arkansas on aidosti näyttänyt, että he haluavat minut sinne, Muurinen paljasti Yle Urheilulle.
Muurinen odottaa Arkansas Razorbacksin riveissä erityisesti suuria peliminuutteja. Takana on vaikea kausi miesten huipputasolla Serbiassa Partizan Belgradissa.
– Peliaika on aina tärkeää, mitä enemmän sitä parempi. Tulevalla kaudella se on elintärkeätä. Minulla ei ole varaa enää siihen, etten pääsisi pelaamaan. Minun pitää antaa näyttöjä ja haluan saada myös tatsia pelaamiseen takaisin.

































