Suomen Davis Cup -kapteeni Kim Tiilikainen arvostaa Henri Kontisen panosta tennikselle. Sunnuntaina tuli John Peersin kanssa loistelias Masters-turnauksen voitto Pariisissa.
– Ranskalainen kotiyleisö ja ykköseksi sijoitettu pari vastassa – ei ollut mikään helpoin paikka Henkalle ja Johnille pelata Masters-finaali. Silti he kestivät paineet mahtavasti, kuten koko kisan ajan. Heillä oli hyvä fiilis päällä, Kontinen-Peersiä Pariisissa auttanut Tiilikainen kiittelee Tennisliiton tiedotteessa.
Kontinen-Peers voitti matkalla loppuotteluun kärkiparin toisensa jälkeen, vaikka lähti Masters-kilpailuun sijoittamattomana parina. Pari tavoitteli kirkkainta kruunua myös Shanghain Masters-finaalissa, mutta jäi tuolloin toiseksi. Kaikkiaan vajaan vuoden yhdessä pelannut pari on voittanut neljä kilpailua.
– Pariisissa oli alusta asti kovat panokset. Ensimmäisessä ottelussa ratkesi paikka ATP-finaaleissa ja sen jälkeen kaatui kova pari toisensa jälkeen. Ihan mahtava kilpailu, Tiilikainen hehkuttaa.
– On selvää, että Kontinen-Peers on yksi maailman parhaista nelinpelipareista. Henkan ranking tulee nousemaan tämän voiton ansiosta kympin korville, Tiilikainen arvioi.
Kontinen ja Peers hengähtävät muutaman päivän ennen kuin suuntaavat Lontoossa ensi sunnuntaista alkaen pelattaviin ATP-finaaleihin.
Kontinen on juhlinut urallaan 12 ATP-kilpailuvoittoa ja Wimbledonissa sekanelinpelin Grand Slam -mestaruutta.
































