Sportivo TV

Pikajuoksijat Konsta Alatupa kilpaili sunnuntaina 2 000 metrin korkeudessa merenpinnasta Sestrieressä.

Alatupa juoksi 400 metrillä toiseksi ajalla 46,37. Kisan voitti Italian Lorenzo Benati ajalla 46,18.

– Uran kolmanneksi paras veto, mutta en ole millään tasolla tyytyväinen. Karvas maku jäi, Alatupa totesi SUL:n tiedotteessa.

– Kun perustaso 400 metrillä on 46 ja 46,5:n sekunnin välillä, tarkoitus oli puikahtaa alle 46 sekunnin. Samalla tämä oli tiedustelureissu, voisiko paikkaa käyttää ensi kesänä EM-kisoihin valmistautumiseen, Alatupa sanoi.

– Eroa merenpinnan tasoon ei ole muuten kuin, että koko ajan on sellainen tunne kuin juoksisi myötätuuleen, ja jos ottaa vetoja, niiden välissä joutuu ottamaan pidemmät palautukset, avasi mies.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)