Lauri Markkasen Chicago Bulls käynnisti vieraskiertueensa selvällä voitolla koripallon NBA-liigassa lauantaina. Chicago löi Itäisen konferenssin kellariosaston taistossa Atlanta Hawksin 113-97.

Markkanen pelasi puoli tuntia ja heitti 19 pistettä. Suomalaistulokkaan tilille kirjattiin myös neljä levypalloa ja yksi syöttö.

Markkanen ei saanut neljästä kolmosyrityksestään yhtään sisään. Kaikista 16 pelitilanneheitosta upposi puolet. Hän laittoi neljästä vapaaheitostaan kolme sisään.

Chicago johti tauolla 55-38. Atlanta ei saanut ottelun toisella puoliskolla missään vaiheessa kunnon kiriä aikaiseksi ja Bulls paineli selvään voittoon.

Sentteri Robin Lopez oli 20 pisteellään Chicagon ahnein. Bobby Portis pussitti 14 ja Justin Holiday 13 pistettä. Bullsin kokoonpanosta puuttui pelintekijä Kris Dunn.

Saksalainen pelintekijä Dennis Schröder heitti Atlantalle 18 pistettä. Sentteri Dewayne Dedmon saalisti 11 pistettä ja 11 levypalloa.

Voitto oli Chicagolle neljäs viimeisessä viidessä ottelussa. Bullsin reissu jatkuu vielä New Orleansiin (maanantai) ja Philadelphiaan (keskiviikko).

https://twitter.com/chicagobulls/status/954853809578283008

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)