Helena Leveelahti heitti voittoon tiistaina Helsingissä Eläintarhan kentällä järjestetyssä kiekonheiton kilpailussa.

Leveelahden paras kaari kantoi 55,48. Toiseksi sijoittunut Salla Sipponen ei yltänyt 55 metriin.

– Tämä oli hyvä starttikisa Tampereen GP-kisoihin ja Ruotsi-maaotteluun. Tässä ehtikin tulla jo kuuden viikon kilpailutauko, kun edellinen oli Kalevan kisat, Leveelahti kommentoi SUL:n tiedotteen mukaan.

– Tänään heitot olivat ihan kohtuullisia. Tulos oli samaa 55 metrin luokkaa kuin kauden edelliset tulokset. Tänään oli hyvä kiekolle sopiva vastatuuli. Tosin olen heittänyt pisimmät heittoni lievään myötätuuleen, Leveelahti jatkoi.

Sipponen, 29, vahvistaa lopettavansa pitkän uransa tähän kauteen. Hän ei ollut kakkostilaansa pettynyt.

– Minun ei alunperin pitänyt tulla tänne, mutta hyvä, että lähdin. Oli kiva pitkästä aikaa heittää Helsingissä, maalaistytölle eksoottisessa kaupungissa. Heitot olivat tänään ruosteessa, mutta onneksi on vielä pari viikkoa aikaa parantaa. 55 metriä olisi hyvä tavoite tällaiselle eläköityvälle urheilijalle, Sipponen naurahti.

Sipponen, joka on edustanut Suomea MM-tasolla, on heittänyt parhaimmillaan 60,58.

Lue myös:Karuja paljastuksia Suomen olympiajoukkueesta IS:lle – ahdistuksessa itkettiin

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)