Miesten Korisliigassa pelaava Helsingin Seagulls tiedottaa, että seuran riveihin on pestattu 190-senttinen laitahyökkääjä Chrysostom Chukwuma.

Helsingissä Sykin koulukoriksesta oppinsa saanut Chukwuma on pelannut Korisliigassa kolmen kauden ajan. Hänellä on takanaan kaksi kautta Lapuan Kobrissa ja yksi kausi Tampereen Pyrinnössä.

– Olen tyytyväinen, että pääsimme sopimukseen “Chukun” kanssa. Miehellä on jo kolmen vuoden kokemus Korisliigasta. Hän on urheilullinen pelaaja, joka kykenee ratkaisuihin molemmissa kenttäpäädyissä, Seagullsin päävalmentaja Vesa Vertio kommentoi seuransa tiedotteessa.

Seagulls on viimeisen viikon ajan ollut kohuotsikoissa uusien liettualaisomistajiensa takia. Uusilla omistajilla on hämäriä yhteyksiä Venäjälle, mutta ei ilmeisesti niin hämäriä, että Seagullsin pelaaminen Korisliigassa olisi uhattuna.

Seagulls suuntaa Korisliigan kauteen näillä pelaajilla: Kalib Boone (USA), Jeffrey Carroll Jr. (USA), Chrysostom Chukwuma, Timo Heinonen, Lenni Hervola, Shawn Hopkins, Tuukka Härsilä, Elias Leskinen, Lassi Nikkarinen, Henri Mennander, Tevin Olison (USA), Rene Rougeau (USA), Erik Sajantila ja Ricky Waxlax.

Lue myös:Bayern München hankki suomalaisvalmentajan

LUE MYÖS: Lauri Vuorinen täräytti skandaaliuutisen jälkeen IS:lle selvät sanat Johannes Kläbosta (UrheiluAreena.fi)