Suomi ja etenkin hakkuri Urpo Sivula päättivät lentopallon MM-kisat todella näyttävästi. Suomi kampesi olympianelosen Bulgarian kentän pintaan 3-0. Sivula mätti hillittömät 22 pistettä.

– Oli kyllä hyväpeli. Se oli semmoinen once in a lifetime –homma, kaikki onnistui. Muutenturnaus oli minulta vähän aaltoliikettä, että täysin tyytyväinen ei voi ollaomaan pelaamiseen, ”Upi” kertoo Sportti.comille.

Suomi voittiMM-kisoissa Puolassa hallitsevan MM-hopeamitalistin Kuuban ja pani näyttävästikampoihin voittamattomana pidetylle Brasiliallekin. Se nosti toiveet korkealle.

– Jossain vaiheessakävi mitalitkin mielessä. Realistisesti ottaen sijoittuminen yhdeksänneksi olikuitenkin enemmän kuin hyvä. Tavoite saavutettiin.

Sivulan sopimusTurkin liigassa pelaavan Arkasin kanssa päättyi viime kauteen. Vapaillamarkkinoilla uikin varsinainen vonkale.

– Tarjouksia ontullut, mutta ei vielä sellaista, jonka alle voisi nimeä laittaa. Toivottavastitulee tarjouksia lisää.

Upi Sivula pitääkotimaista Mestaruusliigaakin varteenotettavana.

– Suomi on tottakai vaihtoehto. Jos löytyy joukkue, joka haluaa ottaa minut ja jolla onmenestymisen halua, voisin jäädä Suomeenkin, Sivula linjaa.

Pasi Tuominen

LUE MYÖS: Lotta Kemppisen treenivideo räjähti somessa – ”Wow” (UrheiluAreena.fi)