Seitsemän kertaa Super Bowl -voittanut Tom Brady kertoi äskettäisessä CNBC-haastattelussa harkinneensa NFL-paluuta, mutta liigan säännöt omistajuudesta tekivät suunnitelmasta haastavan. Brady on tällä hetkellä Las Vegas Raidersin vähemmistöomistaja, eikä aktiivipelaajana hän voisi pitää osuutta joukkueesta.
Brady, joka lopetti pelaamisen vuonna 2022 ja täyttää elokuussa 49 vuotta, korosti olevansa ”hyvin onnellinen eläkkeellä”. Hän huomautti myös, että mahdollinen paluu vaatisi osakkuuden myymistä, ja liigan edustaja muistutti myös mahdollisista palkkakattohaasteista.
NFL:ssä paluu ei olisi ennenkuulumatonta Philip Rivers palasi viime kaudella hetkellisesti pelikentille yli neljän vuoden tauon jälkeen. Brady omistaa Raidersista 5% osuuden, ja hänellä on myös strateginen neuvonantajan rooli joukkueessa, mutta ei päivittäisiä velvoitteita.
Brady sai keskustelun NFL-paluuhaaveista myös Fanatics Flag Football Classic -tapahtuman ansiosta, jossa hän pelasi kentällä ja osoitti edelleen tarkkuuttaan. Hän kuitenkin totesi, että eläkepelaajana osallistuminen oli nautinnollista ja paluu viralliseen NFL-peliin ei ole hänen suunnitelmissaan.

































