Kaikki kolme suomalaista kouluratsastajaa nousi palkintosijoille Vidaubanin Grand Prix´ssä Ranskassa perjantaina illalla. Parhaan tuloksen teki hallitseva Suomen mestari Stella Hagelstam tammalla Soraya II sijoittuen neljänneksi. Tulosprosentti 68,26 oli samalla ratsastajan henkilökohtainen ennätys.

Henri Ruoste oli luokassa viides ruunalla Don´t Forget (67,53) ja Alexandra Malmström otti MD Waterford II:n kanssa jaetun kymmenennen sijan (65,32). Voiton vei Espanjan Beatriz Ferrer-Salat ratsulla Delgado (73,19).

– Eilen oli aika haastavat olosuhteet, tuuli kovaa ja täällä on paljon telttoja. Soraya ei onneksi juurikaan välitä sellaisesta, se alkaa olla aika itsevarma tamma. Soraya oli tosi kiva ratsastaa radalla, se oli energinen ja kuuliainen, olen siihen erittäin tyytyväinen, Hagelstam iloitsee.

– Ohjelman kohokohdat olivat passageosuuksilla, joista sain ainakin kahdelta tuomarilta yhdeksää. Ainoa pahempi virhe tuli, kun ratsastin vahingossa 17 vaihtoa joka askeleessa, kun niitä piti olla 15, hän kertoo.

Vidaubanin kaksiviikkoisessa kilpailussa Rivieralla on mukana noin 150 ratsastajaa 350 hevosella. Tarjolla on GP-tason ohella eritasoisia luokkia mm. nuorille hevosille ja ratsastajille.

Kilpailu on houkutellut paikalle maailman huippunimiä, kuten luokassa toiseksi sijoittuneen Carl Hesterin, joka ratsasti brittien joukkueessa olympiakultaa, sekä Italian Valentina Truppan, joka on parhaillaan maailmancupin Länsi-Euroopan liigan johdossa.

– Täällä on mielettömän hienot kilpailut, kannatti tulla vaikka matka on hurjan pitkä. Järjestelyt ovat hyvät, pohjat erinomaiset ja tuomariston ja kilpailijoiden taso kova, Hagelstam kiittää.

Kaikki suomalaisratsastajat jatkavat GP Special -finaaliin sunnuntaille. Hagelstamin tavoitteena on karsia mukaan GP Specialiin myös seuraavana viikonloppuna.

– Valitsin linjaksi specialin, koska EM-kisoja ajatellen tarvitsen siitä enemmän kokemusta. Tähän asti ratsastanutenemmän kürejä (vapaaohjelmia).

EM-kilpailut käydään Tanskan Herningissä elokuussa.Suomella on tällä hetkellä ennätyksellisen vahva ja kovatasoinen joukko kilpailijoita tavoittelemassa paikkaa joukkueeseen.

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)