Yhdysvaltalaiset ja jamaikalaiset olivat vahvoja naisten 200 metrin juoksun välierissä Daegun MM-kisoissa. Molemmat maat saivat finaaliin kolme edustajaa.

USA:n Shalonda Solomon oli välierien ykkönen ajalla 22,46. Satasella maailmanmestaruuden napannut Carmelita Jeter oli toinen sadasosaa heikommalla ajalla. Allyson Felix on USA:n kolmas edustaja finaalissa.

Veronica Campbell-Brown pinkoi jamaikalaisista nopeimmin välierissä oltuaan kolmas. Kerron Stewart oli viides ja Sherone Simpson kahdeksas.

Finaalissa nähdään myös eurooppalaisverta, sillä Ukrainan Hrystyna Stuy pinkoi jatkoon uudella ennätyksellään 22,79.

Naisten 200 metrin finalistit:

1. Shalonda Solomon (USA) 22,46 Q
2. Carmelita Jeter (USA) 22,47 Q
3. Veronica Campbell-Brown (JAM) 22,53 Q
4. Allyson Felix (USA) 22,67 Q
5. Kerron Stewart (JAM) 22,77 Q
6. Hrystyna Stuy (UKR) 22,79 q
7. Debbie Ferguson-McKenzie (BAH) 22,85 q
8. Sherone Simpson (JAM) 22,88 Q

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)