Nyrkkeilyn raskaan sarjan kiistaton valtias Vladimir Klitschko valmistautuu parhaillaan seuraavaan titteliotteluun tutussa paikassa Itävallan Tirolissa Alppien juurella. Miehellä on ollut harjoitusleirillä noin kymmenkunta sparraajaa, kaikki noin kaksimetrisiä ja vasenkätisiä hirmuja kuten tuleva vastus Tony Thompson.
Yksi sparraajista on Suomen Jarno Rosberg. Mies on saanut Klitschkoa vastaan suurta oppia ja onkin pian valmis kehään Suomen ykkösiskijä Robert Heleniusta vastaan.
– No miksipä ei (kehään Heleniuksen kanssa), jos sellainen ottelu järjestetään.En tiedä, että kiinnostaisko sitä Suomen mestaruudesta lähteä matsaamaan. Voin mä kuitenkin haasteen heittää, Rosberg naureskeli Goingin kylässä vuorten juurella, jossa iso mieskin tuntee välillä olonsa pieneksi.
– Mä oonkuitenkinvalmis lähteen kehään Robben kanssa. Sitten pitäisi vaan treenata, ei se sen kummempaa ole. Valmiudet löytyy, kunhan saa ne ulos kropasta, Rosberg jatkaa.