Juulia Turkkila ja Matthias Versluis onnistuivat Pekingin olympialaisissa kiitettävästi. He etenivät jäätanssissa vapaatanssiin ja olivat kilpailun lopputuloksissa sijalla 15, mikä ylitti odotukset.

Turkkila ja Versluis saivat vapaatanssin suorituksestaan pisteet 105,65. Heidän kokonaispisteensä olivat 173,88.

Ennätyspisteisiinsä 185,19 Turkkila ja Versluis eivät yltäneet, mutta sijoitus kilpailussa oli erittäin hyvä.

– Alussa oli varovaisuutta, mutta aika lailla meni nappiin. Kovan paineen alla tuo oli onnistunut suoritus. Tiedämme, että arvokisoissa on tiukempi tuomarilinja, Turkkila ja Versluis sanoivat Yleisradion haastattelussa.

Turkkila ja Versluis ilmoittivat myös jatkosuunnitelmistaan. He aikovat jatkaa uraansa Milanon 2026 olympialaisiin.

Olympiakultaa jäätanssissa voittivat Ranskan Gabriella Papadakis ja Guillaume Cizeron pisteillään 226,98. Venäjän Viktoria Sinitsina ja Nikita Katsalapov saivat hopeaa pisteillä 220,51. Pronssia saavuttivat Yhdysvaltain Madison Hubbell ja Zachary Donohue pisteillään 218,02.

Lue myös:Keskiviikkona jatkuu – Leijonien puolivälieräottelun alkamisaika selvillä

LUE MYÖS: Urheilucast: Patrik Laine vetäytyi viime hetkellä Ylen ohjelmaformaatista (Atleetti.fi)