Kouluratsastaja Henri Ruoste otti 13-vuotiaalla hannoverruunalla Roble neljännen sijan ja hienon tuloksen 70,12 prosenttia mahdollisista maksimipisteistä Achleitenin neljän tähdenkansainvälisten kilpailujen ohjelmassa Grand Prix. Kilpailu oli samalla karsinta sunnuntain GP Special -finaaliin.

Voiton otti Irlannin Judy Reynolds ratsulla Vancouver K (75.24) ennen Itävallan Victoria Max-Theureria ja Blind Datea (74.70). Kolmanneksi sijoittui brittiläinen Emile Faurie hevosella Weekend Fun ohittaen Ruosteen vain pienellä erolla (71.24). Faurie on Suomen maajoukkueen valmentaja.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kyseessä oli suomalaisratsukon vasta kolmas kansainvälinen Grand Prix. Aiemmista tulokset ovat olleet Ranskan Saumurissa 68,94% ja Compicgne´ssa 65.36%. Tätä ennen Roble on kilpaillut omistajansa, palestiinalaisen Christian Zimmermannin kanssa kansainvälisesti pikkukierrostasolla. Ruoste myös valmentaa ratsukkoa.

Turusta kotoisin oleva Ruoste, 34, on edustanut Suomea mm. Herningin EM-kilpailussa vuonna 2013 ollen siellä suomalaisista paras hevosella Jojo AZ 28. tilalla GP Specialissa. Nykyään hänellä on Saksassa omayritys, joka keskittyy hevosten kouluttamisen, myynnin ja kilpailuttamisen lisäksi valmentamiseen.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mikä siinä on niin vaikeaa? Liigan otteluohjelma on taas järkyttävä ja epätasapuolinen sillisalaatti (Siniviiva.fi)