Suomen yleisurheilumaajoukkue sai tiistaina vahvistuksia, kun aitajuoksijat Lotta Harala ja Nooralotta Neziri sekä seitsenottelija Saga Vanninen nimettiin syyskuussa Tokiossa järjestettäviin MM-kilpailuihin.
Espoon Kalevan kisoissa hurjaan vireeseen yltyneet Harala ja Neziri varmistivat kisalippunsa rikkomalla 100 metrin aitojen MM-rajan. Harala pinkoi ajan 12,67 ja Neziri kellotti 12,73 – molemmat alle vaaditun rajan.
Naisten pika-aitajuoksussa kilpailu kisapaikoista on ollut Suomessa tänä kesänä poikkeuksellisen kovaa. Suomen Urheiluliiton (SUL) huippu-urheilujohtaja Tuomo Salosen mukaan lajin sisäinen taso on niin korkea, että valinnoissa jouduttiin arvioimaan urheilijoiden näyttöjä erityisen tarkasti.
– Harala ja Neziri ovat olleet vahvassa vireessä läpi kesän ja vastasivat paineeseen loistavilla suorituksilla Kalevan kisoissa. He täyttävät valintakriteerit kokonaisuudessaan, Salonen toteaa.
Vanninen lunasti paikkansa SE-tuloksella
Seitsenottelija Saga Vanninen varmisti MM-paikkansa jo aiemmin kesällä voittamalla alle 23-vuotiaiden EM-kultaa Bergenissä. Vanninen teki kilpailussa uuden Suomen ennätyksen 6563 pisteellä, mikä ylitti kirkkaasti MM-kisojen tulosrajan.
Richardsson jää sivuun loukkaantumisen vuoksi
Kaikkien valintauutisten rinnalle mahtuu myös ikäviä uutisia. Kestävyysjuoksija Camilla Richardsson jää Tokion MM-kisoista pois jalkavaivan vuoksi. Richardssonin tilannetta seurattiin pitkään, mutta kuntoutus ei edennyt riittävän nopeasti.
Yleisurheilun MM-kisat kilpaillaan Tokiossa 13.–21. syyskuuta.































