Suomen osalta Rion olympialaisten uinnit jatkuvat vielä naisten 4×100 metrin vapaauintiviestissä. Suomen joukkueessa uivat Mimosa Jallow (selkäuinti), Jenna Laukkanen (rintauinti), Emilia Pikkarainen (perhosuinti) ja Hanna-Maria Seppälä.
Mukana viestissä on 16 joukkuetta, joista alkuerien kahdeksan parasta pääsee finaaliin. Suomen tilastoaika (4.01,49) on 14:nneksi paras.
– Nämä neljä uimaria ovat ainoa suomalaisjoukkue Riossa, joten olemme tietenkin hyvin ylpeitä siitä, että sekauintiviesti on mukana täällä maailman 16 parhaan joukossa, kommentoi Suomen joukkueenjohtaja Jari Varjonen.
– Mielestäni viestijoukkueen hyvä tavoite on lähteä parantamaan toukokuista EM-kisojen SE-aikaa. Ja jos aivan optimisuoritus tulee, niin ei finaalipaikkakaan mahdottomuus ole, mutta se edellyttää kyllä ehdottoman huippusuoritusta kaikilta uimareiltam Varjonen jatkaa.
Mimosa Jallow epäonnistui henkilökohtaisella matkallaan.
– Tämä ei ole ihan uusi tilanne minulle, että henkilökohtainen matka on mennyt huonommin, ja sitten viestissä on pitänyt puristaa pakolla se hyvä suoritus. Nyt sitä parasta tulosta haetaan taas kerran viestistä, koska joukkueen eteen haluaa tehdä kovan suorituksen, Jallow sanoi.
Emilia Pikkarainen on kolmansissa olympialaisissaan. Riossa startti on hänelle ensimmäinen.
– Hyvältä tuntuu, olen yrittänyt pitää rentoa oloa, ettei liian aikasin kerää sitä kisamoodia. Treenatessa on aika kulunut. Tällä kertaa nyt mukana viestiuimarina, kun henkilökohtainen laji jäi niin lähelle, mutta kyllähän meillä viesteissä on aina hyvä lataus, Pikkarainen sanoi.
Hanna-Maria Seppälä ui peräti viidensissä olympialaisissaan. Riossa hän on mukana vain viestissä.
– Ehkä näissä viidensissä kisoissa voi ottaa tavallaan vähän rennommin, koska se viesti on aina hauskin osuus kilpailuissa, ja siellä tulee ylimääräinen buusti muista tytöistä, kun mennään joukkueena starttaamaan. Meillä on kyllä mahdollisuus yllättää.
Seppälä osallistui jo Sydneyn 2000 olympialaisiin. Hän oli silloin vain 15-vuotias.






























