Futsalin miesten EM-kisojen lopputurnaus (”UEFA Futsal Euro 2018”) pyörähtää käyntiin Ljubljanassa tänään tiistaina, 30. tammikuuta. Avausottelussa isäntämaa Slovenia kohtaa Serbian.

EM-lopputurnaukseen pääsivät isäntämaa Slovenian (FIFA-ranking 13.) lisäksi vuoden 2017 aikana pelattujen EM-karsintojen 11 parasta maata.

Suomi karsiutui kisoista äärimmäisen dramaattisella ja traumaattisella tavalla jatkokarsintalohkossa menetettyään lähes fysiikan lakien vastaisesti 5-3-johtoaseman tasapeliksi Romaniaa vastaan ottelun viimeisten sekuntien aikana. Romania jatkoi lohkosta maalieron turvin jatkokarsinnan playoff-kierrokselle, jossa se voitti Georgian ja eteni EM-lopputurnaukseen.

EM-kisojen suursuosikki on puolustava vuoden 2016 mestari Espanja (FIFA-ranking 2. Brasilian jälkeen), jolla on kautta aikojen kymmenestä lopputurnauksesta seitsemän Euroopan mestaruutta (1996-2016). Italia on nostellut pokaalia kahdesti (2003, 2014) Venäjän yllettyä mestaruuteen kertaalleen (1999).

Muita kisojen huippuja näiden kolmen kovan futsalmaan ohella ovat Ricardinhon tähdittämä Portugali, Kazakstan, Ukraina ja Azerbaid?an (FIFA-rankingissa 7.-10.). Muut lopputurnaukseen yltäneet maat ovat Serbia, Ranska, Romania ja Puola.

Kovaa vauhtia futsalmaana kehittynyt Suomi on UEFA:n jäsenmaista ranking-sijalla 19. ja koko maailmassa (FIFA) sijalla 33. Suomen arvokisapaikka on realistinen tavoite tulevina vuosikymmeninä, vaikka monissa muissakin maissa futsal kasvaa kohisten.Laajempia suomenkielisiä EM-kisaennakkoja ei toistaiseksi ole näkynyt, mutta Doug Reedin ennakkopaketti lienee englanninkielisen internetin kattavin.

UEFA Futsal EURO 2018 Tournament Guide

Jyväskyläläinen FIFA-valioerotuomari Timo Onatsu on jälleen kerran arvokisaturnauksen tuomariston joukossa. Onatsun urakka alkaa heti tiistai-iltana Venäjän ja Puolan välisessä ottelussa.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Näkökulma: Julmasti mollattu Hinni Hirvonen esitti hyvän kysymyksen (FutisUutiset.fi)