Floyd Mayweather on ilmoittanut palaavansa ammattinyrkkeilyn pariin ja päättävänsä eläkepäivät näyttelyottelunsa jälkeen Mike Tysonia vastaan keväällä 2026.
Mayweather on solminut sopimuksen CSI Sports/Fight Sportsin kanssa seuraavan vaiheen promotointia varten. Hän kertoi uskovansa yhä kykenevänsä tekemään uusia ennätyksiä nyrkkeilyn parissa. Mayweather ennakoi, että sekä Mike Tyson -ottelunsa että seuraava ammattilaisottelu tulevat vetämään suuret yleisöt ja tuottamaan huomattavia tuloja.
Mayweather jäi eläkkeelle nyrkkeilystä 40-vuotiaana voitettuaan elokuussa 2017 MMA-tähti Conor McGregorin tyrmäyksellä, täydentäen uransa 50–0 -voittoennätykseen, joista 27 tuli tyrmäyksellä.
Eläkkeelle jäämisen jälkeen Mayweather on osallistunut useisiin näyttelyotteluihin, joissa hän on ottanut mittaa muun muassa Logan Paulista, Mikuru Asakurasta ja John Gotti III:sta. Nyt hän aikoo jälleen palata ammattilaisuransa pariin ja tavoitella uusia haasteita ja ennätyksiä.
































