Marianne Palo kruunasi loistavan kautensa ampumaurheilun Euroopan mestaruuskisoissa Ranskan Châteauroux’ssa voittamalla kultaa naisten pienoiskiväärin makuuasennon kilpailussa.
Palo ampui vakuuttavan tuloksen 625,1 pistettä, jolla hän vei mestaruuden niukalla marginaalilla.
Hopeaa nappasi Sveitsin Franziska Stark pistein 624,4 ja pronssille sijoittui Slovakian Diana Benikova tuloksella 623,9. Muista suomalaisista Henna Viljanen oli kilpailussa 46:s.
Kultamitali oli Paloille jo kolmas merkittävä päänahka tällä kaudella. Hän on aiemmin rikkonut Suomen ennätykset niin 10 metrin ilmakiväärissä kuin 50 metrin pienoiskiväärin asentokilpailussakin.
Châteauroux’n EM-kisoissa Palo onnistui selvittämään tiensä myös asentokilpailun finaaliin, jossa hän sijoittui kuudenneksi. Monipuolinen menestys osoittaa, että Palo on tällä hetkellä ehdoton huippunimi suomalaisessa ampumaurheilussa.