Naisten Korisliigassa pelaava Espoo Basket Team on solminut kuuden viime kaudella joukkueen avainroolissa toimineen pelaajan kanssa. Joukkueen valmennuksessa jatkavat päävalmentaja Niko Hellman sekä fysiikkapuolesta vastannut Antoine Haddad.

EBT on solminut ensi kauden kattavat sopimukset seuran omien kasvattien Lotta Eräkankaan, Helena Sivulan, Lotta Vesiluoman, Christel Vialenin sekä Tapiolan Hongan kasvatin Jenni Järven kanssa. Lisäksi joukkueen viime kauden tehonainen Lotta Aaltonen (11,3 / 5,2 / 2,1) jatkaa tulevalla kaudella Espoossa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Hienoa, että omat tavoitteellisimmat kasvatit jatkavat toiminnassa. Tärkeintä on tehdä yhdessä kaikki sen eteen, että pelaajat pysyvät terveenä, jolloin he tulevat kehittymään isoin harppauksin. Hienoa on myös se, että meillä on Lotta Aaltosen esimerkillisyys ja johtajuus vahvistamassa joukkuetta ensi kaudellakin, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman kehui Koripalloliiton tiedotteessa.

LUE MYÖS: Mikko Rantasen sikailu hämmästyttää – Arttu Wiskarilta yllättävä huomio (Atleetti.fi)