Kouluratsastaja Emma Kanerva teki jälleen asteen paremman tuloksen vasta 10-vuotiaalla Greek Airilla. Tällä kertaa ratsukko voitti kansainvälisen 3* Grand Prix´n Herzlakessa, Saksa. Lähes onnistunut suoritus palkittiin uudella ennätystuloksella 74,130 prosenttia.

– Oli kyllä onnistunut rata, ei jäänyt mitään suurempaa korjattavaa. Jotain pientä nyt aina on.

– Olen kyllä todella tyytyväinen tulokseen, oli sijoitus mitä hyvänsä, Kanerva kommentoi hetkeä ennen luokan päättymistä ja voiton varmistumista.

– Meillä ei ole vielä niin hirveän montaa GP:ta takana, tämä oli vasta viides. Se on saanut hirmuisesti lisää rutiinia, ja varmuutta piaffe/passage -siirtymisiin. Se on kuitenkin edelleen vasta kymmenen.

– Onhan sillä niitä omia oikkuja ja välillä se tarvitsee vähän tukea, mutta eteenpäin se menee.

Kanervan hevosvalinta syyskuun EM-kilpailuihin alkaa kallistua Greek Airiin.

– Sen verran hyviä tuloksia se on tehnyt. Onhan se vielä kokematon, mutta olemme olleet sellaisissa kisoissa, eikä kisapaikka ole missään toisella puolella Eurooppaa.

Myös Stella Hagelstam ja Sangraal tekivät hyvää työtä oikukkaassa säässä. Hänen kohdalleen osui tuulenpuuskien lisäksi myös sadetta. Tulos 68,717 prosenttia riitti tilaan. Huomenna kouluratsukot kilpailevat Herzlakessa Grand Prix Specialissa.

Myös esteratsastuksessa nähtiin suomalaismenestystä, kun Mikko Mäentausta sijoittui Carriadolla virheettömällä suorituksella 145 cm luokassa kymmenenneksi.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)