
Tennispelaaja Emil Ruusuvuorelle eivät vielä ovet Masters-puolivälieriin auenneet maaliskuussa 2021. Nousua maailmanlistalla tulee silti.
Tenniksen Masters-turnauksessa Miamissa Jannik Sinner (ATP-31) kaatoi Ruusuvuoren (ATP-83) tiistaina suoraan kahdessa erässä. Ottelu päättyi lukemiin 6-3, 6-2.
– Hän on selvästikin erinomainen pelaaja. Täälläkin hän voitti kovia vastustajia. Oma taktiikkani perustui siihen, että yritin olla nopeampi ja päästä palloon aikaisemmin, Sinner sanoi.
Ensi maanantaina julkaistavalla tenniksen maailmanlistalla Ruusuvuori saa uuden rankingennätyksensä. Hän nousee noin 75:nnelle sijalle.
Ruusuvuori viihtyy kovilla kentillä, mutta nyt ovat suuret haasteet edessä. Seuraavat turnaukset pelataan massakentillä. Suomalaisen seuraavasta kisasta ei ole vielä tietoa.