
Emil Ruusuvuori oli lähellä isoa päänahkaa, kun hän pisti Australian avointen avauskierroksella maailmanlistalla yhdeksäntenä olevan kanadalaisen Felix Auger-Aliassiman tiukoille. Lopulta suomalainen joutui kuitenkin taipumaan yli 3,5 tunnin urakan jälkeen eräluvuin 3-2.
Ruusuvuori hävisi avauserän, mutta otti kuskin paikan vieden kaksi seuraavaa nimiinsä. Kahdessa seuraavassa erässä Auger-Aliassima onnistui kuitenkin murtamaan Ruusuvuoren syötön kertaalleen ja se riitti voittoon hänen pitäessään loput syöttövuoronsa.
Hienosta taistelusta huolimatta maailmanrankingissa sijalla 90 oleva Ruusuvuori ei pystynyt suuremmin iloitsemaan suorituksestaan. Tappio ja ratkaisuhetkillä tulleet muutamat virheet jäivät kaivelemaan.
– Nyt lähinnä harmittaa, sillä oli mahdollisuudet jatkoon. Ikinä ei tiedä mitä olisi tapahtunut jatkossa, jos tuollaisen pelin olisi voittanut. Pystyin olemaan aggressiivinen toisessa ja kolmannessa erässä – kaksi viimeistä erää olivat tiukempia, eikä niissä kumpikaan ollut niin vahvasti niskan päällä. Lopussa tuli muutamat virheet liikaa ja vähän myös aggressiivisuus katosi, Ruusuvuori analysoi otteluaTennisliiton verkkosivuilla.
Suomalaispelaajista mukana on edelleen Harri Heliövaara, joka pelaa nelinpelissä yhdessä parinsa Lloyd Glasspoolin kanssa. He aloittavat oman kisaurakkansa keskiviikkona kohdatessaan Albert Ramos-Vinolasin ja Federico Corian.
– Olosuhteet ovat Australiassa nykyään aika nopeat, joten pisteet ovat lyhyitä. Syöttö ja palautus nousevat isoon arvoon, mutta varmistelemaan ei sovi ryhtyä. Pallot liitävät helposti pitkäksi, jos niitä alkaa yhtään ohjailemaan, joten lyönnit pitää saattaa loppuun asti ja uskoa, että kontrolli riittää. Rohkeudella tullaan siis todennäköisesti voittamaan Australian avoimet, Heliövaara mietiskeli Tennisliiton sivuilla.
Lähde:Tennisliiton verkkosivut
Lue myös: Emil Ruusuvuori lähellä yllätystä – maailmanlistan ysi voitti maratonottelun
Lue myös: Novak Djokovic sai sankarin vastaanoton palattuaan Belgradiin – ”Olet mestarimme Novak”