Australian avointen mestari Elena Rybakina voitti Jessica Pegulan 2–6, 6–3, 6–4 ja eteni näin Miami Openin välieriin. Tämä oli Rybakinan viides peräkkäinen voitto Pegulasta.

Rybakina, 26, on aiemmin ollut finaalissa Miamissa vuosina 2023 ja 2024, mutta joutunut tyytymään hopeaan. Hänen amerikkalaisvastustajansa Pegula, 32, oli puolestaan viime vuoden kilpailun toinen.

Pegula hallitsi ensimmäistä erää vieden 4–0-johtoon, mutta Rybakina nousi takaa ja onnistui hyödyntämään 15 ässää sekä pelastamaan kahdeksan kymmenestä murtoyrityksestä.

Välierissä Rybakina kohtaa joko maailman ykkösen Aryna Sabalenkan, joka oli hänen vastustajansa Australian avoimissa tai sijoittamattoman amerikkalaisen Hailey Baptistin.

– Jessica on aina haastava vastustaja, ensimmäinen erä meni liian nopeasti ja turhauduin, mutta olen tyytyväinen, että onnistuin kääntämään pelin toisessa erässä, Rybakina kommentoi.

Toisessa välierässä pelaavat yhdysvaltalainen Coco Gauff ja tšekkiläinen Karolina Muchova. Mikäli Gauff etenee finaaliin, hän ohittaa entisen maailman ykkösen Iga Swiatekin ja nousee ensi viikolla WTA-rankingin kolmannelle sijalle.

LUE MYÖS: Näin Krista Pärmäkoski yllätti kaikki – palkintopalli meni uusiksi (UrheiluAreena.fi)