Video: Sportivo TV

Eduard Hallberg jatkoi loistavia suorituksiaan Adelbodenin maailmancupin pujottelun avauskierroksella. Hän on avauslaskun jälkeen kolmas.

Kahdesti tällä kaudella palkintopallille laskenut pääsi ensimmäistä kertaa niin sanottuun ”kuumaan ryhmään”. Se tarkoitti sitä, että hän pääsi lähtemään ensimmäisen 15 kilpailijan joukossa numerolla 11.

Hallberg alotti laskun nopeimmin, mutta pieni virhe jyrkällä osuudella söi vauhtia sen verran, että hänellä oli maalissa kolmanneksi nopein aika. Hän jäi nopeimman ajan laskeneesta Henrik Kristoffersenista 0,29 sekuntia. Kakkospaikkaan on matkaa ainoastaan sadasosa.

Suomen toinen laskija Jesper Pohjolainen laskee avauskierroksen loppupuolella lähtönumerolla 53.

Toinen lasku lasketaan kello 14.30.

LUE MYÖS: Iivo Niskanen pelkäsi pakkasta – Sami Jauhojärvi löi sitten pöydälle faktoja (UrheiluAreena.fi)