Hiihtäjä Tero Similä on määrätty kahden vuoden toimintakieltoon. Hänen maaliskuussa antamastaan dopingtestinäytteestä löytyi erytropoietiinia eli epo-hormonia, joka on urheilussa kielletty aine.
Suomen Hiihtoliitonjohtokunta on määrännyt hiihtäjä TeroSimilän urheilun toimintakieltoon kahdeksi vuodeksiAntidopingtoimikunnan valvontalautakunnan suositusten mukaisesti. ”Urheiluntoimintakielto kattaa kilpailemisen lisäksi myös urheilun huolto- javalmennustehtävät”, kertoo Hiihtoliiton toiminnanjohtaja Mika Kulmala.
Similän toimintakieltopäättyy 27. huhtikuuta 2016.Toimintakielto on alkanut siitä hetkestä,kun urheilijalle on saatettu tieto rikkomuksesta. Similä antoi positiivisendopingtestinäytteen 9. maaliskuuta Posiolla. Tuon jälkeen hän sijoittui mm. VaajakoskenSM-kisoissa 21. maaliskuuta 10 kilometrin vapaan kisassa kolmanneksi.”Urheilija menettää saavutetut tulokset ja mitalit testipäivästä alkaen, jotenSimilä menettää tässä tapauksessa muun muassa Suomen mestaruus –pronssinsa jaSuomen Cupin kokonaiskilpailun kolmannen sijan”, Kulmala kertoo.
Similä ei ole kuulunutSuomen Maastohiihto ry:n valmennusryhmiin kaudella 2013–2014. Hän on kuitenkinkilpaillut maajoukkueen edustajana muutamissa maailmancupin osakilpailuissa.
Suomen Maastohiihdonurheilijasopimukseen liittyvästä mahdollisesta taloudellisesta sanktiostapäätetään myöhemmin.



























