Läntinen konferenssi juhli voittoa NBA:n All-Star -ottelussa Houstonissa sunnuntaina. Länsi vei kamppailun nimiinsä 143-138. Parketin arvokkaimmaksi pelaajaksi valittiin lännen ja Los Angeles Clippersin takamies Chris Paul, joka heitti 20 pistettä, jakoi 15 koriin johtanutta syöttöä ja kirjautti neljä riistoa.

Neljä kolmosta upottaneesta Paulista tuli ensimmäinen Clippers-pelaaja, joka on voittanut All-Star -ottelun MVP-palkinnon sen jälkeen, kun seura muutti Los Angelsiin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– En lähtenyt otteluun tavoitelemaan tätä (MVP-palkintoa) enkä edes uskonut sen olevan mahdollista. En ajatellut, mitä sen voittamiseen tarvittaisin. Loppujen lopuksi halusimme vain voittaa ottelun, ajattelimme vain sitä, Paul sanoi Clippersin verkkosivuilla.

Ottelun ahneimpana hääri lännen Kevin Durant, joka pussitti 30 pistettä. Paulin seurakaveri Blake Griffin heitti 19 pistettä.

Idän riveissä tehokkaimapana kunnostautui Carmelo Anthnony, joka saalisti 26 pistettä ja 12 levypalloa. Dwyane Wade heitti 21 ja LeBron James 19 pistettä.

Kobe Bryant tyytyi tällä kertaa yhdeksään pisteeseen ja kahdeksaan syöttöön, mutta nappasi tililleen kaksi riistoa ja kaksi blokkia. Lännen joukkueessa pelasivat Bryantin, Paulin, Durantin ja Griffinin lisäksi Dwight Howard, Tony Parker, Russell Westbrook, James Harden, Tim Duncan, Zach Randolph, LaMrcus Aldridge ja David Lee.

Idän joukkueessa pelasivat Anthonyn, Jamesin ja Waden lisäksi Kevin Garnett, Chris Bosh, Kyrie Irving, Jrue Holiday, Luol Deng, Paul George, Tyson Chandler, Joakim Noah ja Brook Lopez.

NBA:n runkosarja jatkuu tiistaina.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)