Lohjan Kisakalliossa pelattava beach volleyn CEV Satellite -turnaus jää Lehtosen perheelle ikimuistoisena mieleen.
Avauspelin Taru Lahden hyvien passien lisäksi Riikka Lehtonen sai nauttia kentällä ikimuistoisesta pallotarjoilusta, sillä hänen vanhempansa Mirja ja Kalle toimivat turnauksessa pallotyttöinä ja -poikina.
-Ennen peliä toki mietin asiaa, mutta vasta ensimmäisen erän lopussa muistin, että äiti on antamassa syöttäjille palloja. Tämän jälkeen otin pallon häneltä aina kun mahdollista. Olihan se hellyttävää, Lehtonen tunnelmoi.
Omien vanhempien ojentamat pallot antoivat Lehtoselle ja Lahdelle sen verran lisäbuustia, että italialaispari Silvia Costantini – Eleonora Gili kaatui puhtaasti 2-0 (21-13, 21-9). Tuoreiden Suomen mestarien turnaus jatkuu voittajakaaviossa lauantaina, jolloin he kohtaavat saksalaisparin Sandra Ittlinger – Yanina Weiland.
Essi Hasu ja Anniina Parkkinen hävisivät päivän ensimmäisessä ottelussa sveitsiläisille Laura Caluori – Elena Steinemann 1-2 (13-21, 22-20, 8-15), mutta 21-14, 21-19 voitolla skottikaksikosta Lynne Beattie – Melissa Coutts myös Hasun ja Parkkisen turnaus jatkuu lauantaina.
Turnauksessa on perjantain jälkeen mukana vielä 12 paria taistelemassa CEV:n eli Euroopan Lentopalloliiton rankingpisteistä sekä yhteensä 7500 euron palkintopotista.

































