Suomen naiskoripalloilun kirkkain tähti Awak Kuier ei aio pelata WNBA:ssa ensi kaudella. Kuier edustaa WNBA:ssa Dallas Wingsia.
Kuier on pelannut kolme edelliskautta Wingsin riveissä kesäisin WNBA-kauden ollessa käynnissä. Hän on kuitenkin päättänyt jättää tämän kauden väliin.
Kuierin mukaan hän on pelannut jo pitkään yhtäjaksoisesti koripalloa ja tarvitsee lepoa.
– Pitkän miettimisen ja harkinnan jälkeen olen päättänyt jättää tulevan WNBA-kauden väliin. Olen pelannut koripalloa ammattilaisena yhtäjaksoisesti seitsemän vuotta ja uskon, että lepo ja antaa kropalleni taukoa ympärivuotisesta pelaamisesta on nyt itseni kannalta parasta, Kuier kertoi Dallasin tiedotteessa.
WNBA-kauden jälkeen Kuier on suunnannut aina Eurooppaan, jossa kausi on juuri käynnistynyt. Dallasin mukaan hän puolestaan liittyy heti Euroopan kauden jälkeen, joten lepoa ei ole juurikaan ollut.
Kuier pelaa toista kauttaan Reyer Venezian joukkueessa. Venezia johtaa Italian liigaa ja on edennyt EuroCupissa puolivälierävaiheeseen.
Lue myös: Wilt ”Puujalka” Chamberlainin ennätys uusiksi – NBA:ssa hurjin ilta 45 vuoteen
Lue myös: Suomalaistähden joukkueen hurja voittoputki poikki
































