Miesten hiihto huipentuu Milano-Cortinan olympialaisissa lauantaina hiihdettävään 50 kilometrin kuninkuusmatkaan, joka taitetaan perinteisellä hiihtotavalla.
Suomen ykköstykin Iivo Niskasen tilanteesta saatiin perjantaina huolestuttavia uutisia, kun Suomen Olympiakomitea kertoi virustaudin vaivanneen suomalaista tällä viikolla. Eristyksissä ollut Niskanen, 34, on kuitenkin pystynyt harjoittelemaan yksikseen.
Hevillä Niskanen ei varmasti jää pois lauantain kilpailusta, sillä vain kahdeksan vuoden välein olympialaisissa hiihdettävä 50 kilometrin perinteinen on suomalaisen bravuurimatka. Niskanen on työskennellyt nimenomaan tätä kilpailua varten noin kauden verran.
Suomen joukkueesta viestittiin jo perjantaina, että lopullisen päätöksen osallistumisesta Niskanen tekee itse. Muista suomalaisista viivalle asettuvat ainakin Ristomatti Hakola, Lauri Vuorinen ja Arsi Ruuskanen.
Toimittaja Jari Porttila ja hiihtäjä Remi Lindholm seuraavat kisaa suorana Atleetin YouTubessa. Lähetys alkaa kello 11.45 ja kilpailu käynnistyy kello 12.00.
🚨 Seuraa Atleettia tästä ja tilaa ilmoitus lähetyksen alkamisesta

































