
Kuulantyönnön olympiavoittaja Arsi Harju täytti tiistaina 50 vuotta. Harju, joka oli aikoinaan Suomen suosituimpia urheilijoita, on pitänyt aktiiviuransa jälkeen julkisuuden osalta matalaa profiilia.
Harju voitti kuulantyönnön olympiakultaa Sydneyssä 2000. Hän työnsi karsinnassa yhä voimassa olevan Suomen ennätyksen 21,39. Finaalissa hän voitti kultaa tuloksella 21,29.
Harju voitti urallaan myös MM-pronssia Edmontonissa 2001. Sen jälkeen kukaan suomalainen ei ole yltänyt yleisurheilussa kuulantyönnössä arvokisamitaleille.
Harjun jälkeen kukaan toinen suomalainen ei ole voittanut yleisurheilussa myöskään olympiakultaa. Kesäolympialaisissakin vuoden 2000 jälkeen kultaa on voittanut suomalaisista vain Satu Mäkelä-Nummela, joka oli trap-ammunnan ykkönen Pekingissä 2008.
Yleisurheilussa suomalaiset ovat voittaneet Harjun kullan jälkeen vain kaksi olympiamitalia. Tero Pitkämäki heitti pronssia Pekingissä 2008 ja Antti Ruuskanen hopeaa Lontoossa 2012.
Yleisurheilun MM-kisoissa suomalaisista on voittanut Harjun kullan jälkeen kultaa vain Tero Pitkämäki keihäänheitossa. MM-mitaleille suomalaisista ovat päässeet Harjun Kullan jälkeen Tommi Evilä pituushypyn pronssille 2005, Pitkämäki hopealle 2013 ja pronssille 2015 sekä Wilma Murto seiväshypyn pronssille 2023.
Lue myös:Suomen keihäskarju masentui voitostaan – ei saanut irti mitään