Seiväshypyn hallitseva kuningas Armand Duplantis osoitti Puolan Timanttiliigan osakilpailussa, että hänkin on vain ihminen.
Tiistaina Budapestissa hurjan maailmanennätyksen 629 hypännyt ruotsalaistähti joutui tyytymään huomattavasti maltillisempaan tulokseen, voittaen kisan tuloksella 610.
Voitto oli kuitenkin jo hänen 34:s peräkkäinen kansainvälisissä kilpailuissa – lukema, joka kertoo omaa kieltään 25-vuotiaan tähden ylivoimasta.
Duplantis yritti kolme kertaa korkeudesta 620, ja viimeinen yritys oli niistä lupaavin, mutta rima ei pysynyt ylhäällä.
Ruotsalaissuuruuden ylivoimaa korostaa kuitenkin se, että hän on nyt ylittänyt kuusi metriä kilpailuissa peräti 117 kertaa – määrä, johon kukaan muu ei ole yltänyt lähellekään.
Viime aikojen kovin haastaja Duplantisille on ollut Kreikan Emmanouil Karalis. Hän ylitti Puolassa tasan kuusi metriä, mutta jäi kahdeksan sentin päähän omasta ennätyksestään.































