Toimittaja ja tv-persoona Arman Alizad on ottanut voimakkaasti kantaa kohuun, mikä syntyi taannoin suomalaishiihtäjä Vilma Nissisen lausunnoista.

Nissinen vertasi tv-haastattelussa Vantaan Hakunilaa Mogadishuun. Mogadishu on Somalian pääkaupunki.

Kohu oli valmis ja Nissinen joutui myöhemmin pyytämään Hiihtoliiton kautta anteeksi lausuntojaan. Alizad pitää kohua täysin älyttömänä.

– Aivan käsittämätön haloo taas tyhjästä, hän aloittaa Facebook-kirjoituksensa.

– Brighton Beach saa olla pikku Odessa (siellä venäläiset juutalaiset ja ukrainalaiset), Houstonissa voi olla Little Lagos, Seattlessä on Chinatown, Lahti voi olla Chicago (tää on hauska ja epäsuora mut laitan siks listaan) Losissa on Koreatown, mut Vantaa ei voi olla Mogadishu koska rasismi, vaikka Vuosaaressakin on ollut vuosikymmeniä Mogadishu Avenue. Maan päälehti HS kirjoitti oikein salonkikelpoisesti, että Minneapolis / Minnesota on ”Amerikan Mogadishu”, mutta kun Vilma Nissinen sanoo Vantaata Mogadishuksi, niin on taas joku joka pitää laittaa polvilleen pyyteleen tyhjästä anteeksi. Tähän päälle pari etuoikeutettua ja täysin ylipalkattua ay-pomoa lähtee mukaan kiusaamaan nuorta hiihtäjää ja Ville Kopra kehtaa jopa lokeroida ja leimata Vilmaa ”rasistihiihtäjäksi”. Häpeä, Ville! Niin syvällä on rasismi itseään liberaaleiksi kutsuvilla, että he ei itsekään sitä näe, Alizad jatkaa.

Alizadin mukaan Nissisellä ei ole mitään hävettävää. Eikä hänen olisi tarvinnut pyytää anteeksi.

– Vilma, sulla ei ole mitään anteeksipyydettävää. Älä välitä yhdestäkään sekopäästä tai tän ajan hulluudesta. Minäkin hiihtäisin mieluummin alppiauringossa kuin Suomen Mogadishussa, Pikku Odessassa, Pikku Lagosissa tai Seattlen Chinatownissa. Hiihtoliiton pitäisi pyytää sinulta anteeksi. Meitä sinua tukevia maahanmuuttajia, kantasuomalaisia ja ihan vaan suomalaisia on valtava määrä, hän kannustaa.

LUE MYÖS: Kun Sidney Crosby tuli onnittelemaan, kultaleijonakin häkeltyi – ”Jos pitää itseään kehua” (Siniviiva.fi)