Keihäänheiton olympiahopeamitalisti Antti Ruuskanen lopetti menestyksekkään uransa keihäänheittäjänä 2021. Hänen pitkäaikainen kilpakumppaninsa, maailmanmestari Tero Pitkämäki lopetti uransa kaksi vuotta aiemmin.

Ruuskanen kertoo Yrittäjät-lehden haastattelussa hetkistä, jolloin kuuli Pitkämäen uran päättymisestä.

– Ajattelin, että luen uutiset kännykästä. Avasin ensimmäisen uutisen, jossa luki, että Tero Pitkämäki lopettaa uransa. Tuli samaan aikaan haikeus ja toisaalta onnellinen olo Teron puolesta. Hän on ollut paras kilpakumppanini, Ruuskanen paljastaa.

Ruuskanen oli metsästämässä. Uutisen luettuaan hän kohtasi ukkometson.

– Sain tiputettua sen haulikolla. Mietin, että siinä toteutui kaksi aikamoista sattumaa. Olin erämaassa Ruotsissa, ukkometso lensi ylitseni ja luin uutisen Teron uran päätöksestä. Siinä vaiheessa en osannut ajatella, että joidenkin vuosien päästä meillä olisi yhteinen yritys, Ruuskanen toteaa.

Ruuskanen ja Pitkämäki ovat nykyään yhtiökumppaneita. He työskentelevät yhteisessä firmassaan Pitkämäki & Ruuskanen Forest Oy:ssä. Yritys ostaa puuta, tekee erilaisia harvennuksia ja raivauksia ja tarjoaa lentolannoituspalvelua.

Yhtiön liikevaihto oli 200 000 euroa tilikaudella 2022. Voittoa yhtiö tuotti 13 000 euroa.

Pitkämäki ja Ruuskanen ovat Suomen viimeisimmät yleisurheilun olympiamitalistit. Pitkämäki heitti Pekingissä 2008 pronssia ja Ruuskanen Lontoossa 2012 hopeaa.

Lue myös:Ville Peltoselta rajua tekstiä HIFK:n pelaamisesta

LUE MYÖS: Näkökulma: Milano Cortinan olympiajääkiekossa jo melkoista farssimeininkiä (KiekkoUutiset.fi)