Kansainvälinen amatöörinyrkkeilyn kattojärjestö AIBA on näyttänyt vihreää valoa ammattilaisnyrkkeilijöiden osallistumiselle kesäolympialaisiin. Jäsenliitot äänestivät asiasta keskiviikkona ja päätös sääntömuutoksesta syntyi äänin 84-4.

Äänestystuloksen myötä kaikki MM-vyön omaavat ammattilaisnyrkkeilijät voivat hakea edustuspaikkaa ensi kuussa Venezuelassajärjestettävässä karsintaturnauksessa. Venezuelan karsintaturnauksessa jaetaan 26 paikkaa elokuussa Rion olympiaturnaukseen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Haluamme parhaat nyrkkeilijät mukaan olympiakisoihin. AIBA juhlii tänä vuonna 70-vuotista taivaltaan, ja halusimme tehdä muutoksia,ei neljän vuoden päästä, vaan nyt. Kansainvälisen olympiakomitean tavoite on saada olympiakisoihin parhaat urheilijat,ja AIBA on ilmeisesti ollut ainoa liitto kisoissa ilman ammattilaisia, kommentoi AIBA:n puheenjohtaja Ching-Kuo Wu Sky Sportsinverkkosivuilla.

– Kun aloitin puheenjohtajana vuonna 2006, tein selväksi sen, että amatööri-termi ei enää nykyaikana päde olympiakisoihin.Kuka olympiaurheilija nykyään enää on todella amatööritasoa, Wu muistutti.

Ammattinyrkkeilypiireissä AIBA:n suunnitelmia on kritisoitu siitä, että se mahdollistaa vaarallisen epätasaisia otteluparejanimekkäiden ammattilaisten ja selvästi kokemattomampien amatööriottelijoiden välillä.

LUE MYÖS: Mikko Rantasen sikailu hämmästyttää – Arttu Wiskarilta yllättävä huomio (Atleetti.fi)