Ferrarin Charles Leclerc katkaisi pitkän voitottoman putkensa Britannian GP:ssä, ja tallipäällikkö Fred Vasseur uskoo tietävänsä tarkalleen, mikä sai monacolaisen palaamaan huipputasolle.
Leclerc kamppaili alkukaudella Ferrarin auton kanssa, eikä pystynyt vastaamaan tallikaverinsa Lewis Hamiltonin vauhtiin. Hän jäi yli 40 pistettä britistä jälkeen MM-sarjassa.
Käänne tapahtui, kun Leclerc vaihtoi muutama kilpailu sitten jarrumateriaalin Brembolta Carbon Industriesiin – samaan ratkaisuun, jota Hamilton oli käyttänyt.
Vasseurin mukaan ratkaisevin tekijä ei kuitenkaan ollut suorituskyvyn kasvu.
– Tulos on paras mahdollinen itseluottamuksen kohottaja, jonka kuljettaja voi saada, Vasseur sanoi medialle.
– Kehitämme autoa jatkuvasti kauden aikana, joten säätöjä täytyy muuttaa koko ajan. Lisäksi Charles vaihtoi jarruja pari kilpailua sitten, mikä tarkoitti, että koko kokonaisuus piti rakentaa uudelleen.
Ferrarin tallipäällikön mukaan ongelmana ei ollut koskaan Leclercin nopeus.
– Kyse ei ollut suorituskyvystä. Nopeus oli olemassa. Kyse oli enemmän itseluottamuksesta, ja tämä auttaa häntä valtavasti.
Britannian GP:n voiton ansiosta Leclerc kavensi eronsa Hamiltoniin 39 pisteeseen. Hamilton puolestaan on 32 pisteen päässä MM-sarjaa johtavasta Mercedeksen Kimi Antonellista.
Vasseurilta kysyttiin myös, löysikö Leclerc autosta jotain uutta.
– Hän löysi itseluottamuksen. Siinä se on.
– Jokainen säätömuutos ei välttämättä tuo merkittävää eroa kierrosaikaan, mutta joskus se antaa kuljettajalle rohkeuden ajaa kovempaa. Kilpailuvauhdissa se on ratkaisevan tärkeää.

































