Paluun Rally1-luokkaan tehnyt Oliver Solberg antoi vakuuttavia näyttöjä osaamisestaan Viron MM-rallin perjantain ensimmäisillä erikoiskokeilla. Solberg lähti huoltotauolle johtoasemasta.

Solberg ajoi aamupäivän neljä erikoiskoetta nopeimmin ja repäisi 8,5 sekunnin eron Ott Tänakiin. Solberg voitti aamupäivän erikoiskokeista kaksi ja oli kahdesti toinen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Tunnelma on hyvä. Autoa on uskomatonta ajaa. Tämä on paras auto, jota olen koskaan ajanut, Solberg hehkutti WRC:n verkkosivuilla.

Mikäli Solberg pitää johtoasemaansa vielä kilpailun lopulla, saattaa se asettaa Toyotan tallijohdon tiukan valinnan eteen. Solberg saatetaan tallimääräyksellä pudottaa jonkin toisen Toyota-kuskin tieltä pois ja näin häneltä menisivät mahdollisuudet uran ensimmäiseen Rally1-voittoon.

– Minä vain nautin, ja jos minun täytyy perääntyä, peräännyt. Tähän mennessä menen vain askel kerrallaan, Solberg totesi maalissa.

Perjantaina ajetaan kolme erikoiskoetta. Seuraava alkaa kello 15.44.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomi syöksyy NHL-kiekon alamäessä (KiekkoUutiset.fi)